PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ropivacaine hydrochloride

Ropivacaine hydrochloride - wskazania

Ropivacaine hydrochloride to jedno z wielu miejscowo znieczulających z grupy amidów. Jej głównym zadaniem jest blokowanie impulsów nerwowych prowadzących do zahamowania odczuwania bólu. W przypadku Ropivacaine hydrochloride istnieje wiele wskazań. Są to między innymi: znieczulenie okołoporodowe, znieczulenie operacyjne, radiologia interwencyjna, procedure zabiegowe, peelings chemiczne oraz w leczeniu bólu przewlekłego - metoda blokad.

Ropivacaine hydrochloride - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie Ropivacaine hydrochloride zależy od sytuacji klinicznej i powinno być dostosowane do stanu pacjenta. Dawkowanie zastrzyków drogą dożylnej wynosi zazwyczaj od 75 do 150 mg na dobę, natomiast w znieczuleniu miejscowym stosuje się najczęściej dawki od 5 do 300 mg na dobę. Dawkowanie może być zwiększone, jeżeli lekarz uważa, że jest to konieczne. Korzystanie z Ropivacaine hydrochloride bez konsultacji z lekarzem jest niewskazane.

Ropivacaine hydrochloride - przeciwwskazania

Ropivacaine hydrochloride nie powinna być stosowana w przypadku nadwrażliwości na ropivacainę lub inne środki znieczulające miejscowo z grupy amidów. Również przeciwwskazana jest u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, ciężkim uszkodzeniu mięśnia sercowego i ciężkim uszkodzeniu układu krążenia. Nie zaleca się stosować ropivacainy u dzieci poniżej 12 roku życia.

Ropivacaine hydrochloride - interakcje z lekami

Leki obniżające pH krwi, takie jak acetazolamid, mogą zwiększyć ryzyko toksyczności ropivacainy. Ropivacaine hydrochloride może wejść w interakcje również z lekami wpływającymi na układ krwiotwórczy jak np. leki przeciwzakrzepowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przed stosowaniem Ropivacaine hydrochloride zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.

Ropivacaine hydrochloride - skutki uboczne

Ropivacaine hydrochloride, jak większość leków, może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Do najczęstszych z nich należą: omdlenia, ból i pieczenie w miejscu podania, zmniejszenie czucia w obszarach poddanych znieczuleniu, hipotensja, drożdżakowe zapalenie skóry, bezsenność, zmniejszenie ilości krwinek białych oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Jeżeli wystąpi którykolwiek z powyższych skutków ubocznych, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
7,5 mg/ml - 5 amp. 10 ml

Długo działający lek miejscowo znieczulający z grupy amidów, w postaci czystego enancjomeru. Przy dużych dawkach ropiwakaina ma działanie znieczulające w chirurgii, natomiast przy mniejszych dawkach w...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl