Rabeprazole sodium
Rabeprazole Sodium – wskazania
Rabeprazole Sodium jest substancją czynną stosowaną w lekach przeciwwrzodowych. Działa blokując pompy protonowe w komórkach żołądka, co powoduje zahamowanie produkcji kwasu żołądkowego. Lek jest często zalecany dla osób z chorobą refluksową przełyku, wrzodami żołądka i dwunastnicy, wrzodami związanymi z przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz dla pacjentów z zespołem Zollingera-Ellisona.
Rabeprazole Sodium – jak stosować, dawkowanie
Standardowa dawka dorosłych dla choroby refluksowej przełyku wynosi 20 mg raz na dobę przez cztery do osiem tygodni. W przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy zazwyczaj zaleca się 20 mg raz na dobę na okres dwa do cztery tygodni. Zespół Zollingera-Ellisona może wymagać dawkowania dostosowanego do indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Ważne jest, aby lek był przyjmowany zgodnie ze wskazówkami lekarza, a także aby nie przekraczać zalecanej dawki.
Rabeprazole Sodium – przeciwwskazania
Rabeprazole Sodium nie powinien być stosowany przez osoby, które mają alergię na rabeprazol lub na jakikolwiek inny składnik leku. Również jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Zawsze przed rozpoczęciem leczenia informuj lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach oraz o swojej historii medycznej.
Rabeprazole Sodium – interakcje z lekami
Rabeprazole Sodium może wpływać na działanie niektórych leków, w tym leków przeciwgrzybiczych (itraconazole, ketoconazole) i leków przeciwko HIV (atazanavir, nelfinavir). Jeśli pacjent przyjmuje te leki, powinien skonsultować to z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania rabeprazolu. Rabeprazole Sodium może także zmniejszyć skuteczność niektórych leków przeciwpłytkowych, takich jak klopidogrel.
Rabeprazole Sodium – skutki uboczne
Częste skutki uboczne związane ze stosowaniem Rabeprazole Sodium to ból lub dyskomfort w brzuchu, biegunka, wymioty, ból głowy. Rzadziej, ale poważniej, może pojawić się zwiększona podatność na infekcje, kłopoty z oddychaniem, osłabienie, depresja, powiększenie piersi u mężczyzn czy reakcję alergiczną. Każdy niepokojący skutek uboczny powinien być zgłoszony lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 28 szt.
Rabeprazol sodowy należy do leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego, z grupy podstawionych bezimidazoli. Nie wykazuje działania cholinolitycznego ani antagonistycznego wobec receptora H2