Zuclopenthixol acetate
Zuclopenthixol acetate – wskazania
Zuclopenthixol acetate jest neuroleptykiem, który jest często stosowany w terapii schizofrenii oraz innych zaburzeń psychicznych, którym towarzyszy psychomotoryczne pobudzenie. Pomaga w regulacji objawów, takich jak urojenia, halucynacje, myślenie ilogiczne i zaburzenia emocjonalne. Jest skuteczny zwłaszcza w przypadku osób, które są agresywne lub mają tendencję do samookaleczenia. Zuclopenthixol acetate wykorzystuje się również w leczeniu manii oraz skrajnej agitacji u pacjentów z diagnozowanym zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym.
Zuclopenthixol acetate – jak stosować, dawkowanie
Zuclopenthixol acetate jest zazwyczaj podawany za pomocą zastrzyku do mięśnia. Dawkowanie jest indywidualne dla każdego pacjenta i zależy od wieku, wagi, stanu zdrowia oraz odpowiedzi na leczenie. Dawkę i częstotliwość podawania decyduje lekarz. Ale też, trzeba pamiętać by nie przekroczyć maksymalnej dobowej dawki, która wynosi 400mg. Przez pierwsze kilka dni leczenia, pacjenci powinni być pod szczególnym nadzorem ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.
Zuclopenthixol acetate – przeciwwskazania
Zuclopenthixol acetate nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne lub któregokolwiek z pozostałych składników leku. Inne przeciwwskazania to niewydolność wątroby lub nerek, choroby układu krążenia, niski poziom potasu we krwi, glaukoma, a także alkoholizm. Pacjentów z chorobą Parkinsona, epilepsją, miastenią, chorobą serca, ciężkim uwodnieniem lub zasadowicą metaboliczną należy poddać starannej ocenie przed rozpoczęciem terapii tym lekiem.
Zuclopenthixol acetate – interakcje z lekami
Zuclopenthixol acetate może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co zwiększa ryzyko ograniczen efektywności terapii lub wystąpienia działań niepożądanych. Dotyczy to m.in. leków na depresję, leków na udar mózgu, antybiotyków oraz niektórych typów leków stosowanych przy leczeniu HIV/AIDS. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach, które pacjent aktualnie przyjmuje.
Zuclopenthixol acetate – skutki uboczne
Podobnie jak wszystkie leki, Zuclopenthixol acetate może powodować skutki uboczne, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częste skutki uboczne to ból i obrzęk miejsca zastrzyku, suchość w ustach oraz senność. Może wystąpić także nudność, wymioty, pocenie się, zaburzenia widzenia, w przypadkach poważnych mogą wystąpić działania niepożądane z układu nerwowego, takie jak drżenie, sztywność mięśni, niepokój, niepokój ruchowy.
Leki zawierające tę substancję
50 mg/ml - 5 amp. 1 ml
Pochodna tioksantenu o silnym działaniu przeciwpsychotycznym. Mechanizm działania związany jest z blokowaniem receptorów dopaminergicznych oraz receptorów 5-HT. Zuklopentiksol wykazuje silne powinowac...