Zinc sulphate
Zinc Sulphate – właściwości
Zinc sulphate, czyli siarczan cynku, jest kluczowym składnikiem licznych leków. Jego nadrzędne działanie polega na uzupełnianiu niedoboru cynku w organizmie. Jego podaż jest szczególnie istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz przemiany materii. Siarczan cynku ma również działanie antyoksydacyjne.
Zinc Sulphate - wskazania
Stosowanie leków zawierających siarczan cynku jest szczególnie wskazane w przypadkach niedoboru cynku wywołanego m.in. niewłaściwą dietą, problemami z przyswajaniem składników odżywczych, czy okresami zwiększonego zapotrzebowania na ten mikroelement - np. w trakcie intensywnego wzrostu, w ciąży i laktacji. Cynk wspomaga walkę organizmu z infekcjami, a także wspiera prawidłową pracę tarczycy.
Zinc Sulphate - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie siarczanu cynku jest zróżnicowane i zależy od wieku, masy ciała oraz stanu zdrowia pacjenta. Zwykle rekomenduje się stosowanie od 5 mg do 45 mg cynku dziennie, jednak w niektórych stanach klinicznych - takich jak trudno gojące się rany czy oparzenia - dawki mogą być wyższe. Zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zinc Sulphate - przeciwwskazania
Zinc sulphate nie powinien być stosowany w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na cynk czy siarczan cynku. Ostrożność zaleca się osobom z niewydolnością nerek. Przy długotrwałym przyjmowaniu dużych dawek cynku niezbędne jest regularne monitorowanie stężenia miedzi w organizmie, gdyż jego nadmiar może prowadzić do niedoboru tego mikroelementu.
Zinc Sulphate - interakcje z lekami
Siarczan cynku może wpływać na wchłanianie niektórych leków, takich jak tetracykliny czy chinolony. Z tego powodu, zaleca się zachowanie co najmniej dwugodzinnego odstępu między przyjęciem tych leków a suplementem z cynkiem. W przypadku przyjmowania leków zawierających żelazo, konieczne jest również zachowanie kilkugodzinnego odstępu między ich podaniem a zażywaniem preparatu zawierającego cynk.
Zinc Sulphate - skutki uboczne
Mimo, że cynk jest niezbędny dla organizmu, jego nadmiar może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Do najważniejszych z nich należą nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Pojawienie się któregokolwiek z tych symptomów powinno skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg+10 mg - 12 szt.
Preparat do stosowania miejscowego. Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Jest f...
(5 mg+5 mg)/g - tuba 30 g
Preparat do stosowania miejscowego. Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Jest f...
45 mg Zn 2+ - 50 szt.
Cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych, biorących udział w przemianach komórkowych oraz jest jednym z głównych czynników stabilizujących błony komórkowe. Wchodzi w skład wielu układ...