🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Triamcinolone acetonide

Triamcinolone acetonide - wskazania

Triamcinolone acetonide to syntetyczna substancja czynna z grupy glikokortykosteroidów. Stosuje się ją w leczeniu wielu stanów zapalnych i alergicznych. Znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry. Farmaceutyki zawierające ten składnik aktywny mogą być również stosowane w leczeniu objawów alergicznych takich jak katar sienny. Znajduje również zastosowanie w leczeniu wrzodów jamy ustnej oraz niektórych stanów zapalnych gałki ocznej.

Triamcinolone acetonide - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie preparatów zawierających triamcinolone acetonide powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Preparaty na skórę zazwyczaj stosuje się raz lub dwa razy dziennie, natomiast preparaty do stosowania w jamie ustnej - 2-3 razy dziennie po posiłku. Preparaty do oczu stosuje się 1-2 razy na dobę. Przy długotrwałym stosowaniu, zwłaszcza w przypadku preparatów do użytku miejscowego, istnieje ryzyko atrofii skóry.

Triamcinolone acetonide - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z triamcinolone acetonidem obejmują nadwrażliwość na tę substancję lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Nie powinny stosować jej także osoby cierpiące na grzybicę, trądzik różowaty, choroby wirusowe skóry lub zmiany skórne wynikające z gruźlicy lub kiły. W przypadku stosowania preparatów do oczu, przeciwwskazaniem jest m.in. jaskra.

Triamcinolone acetonide - interakcje z lekami

Triamcinolone acetonide może oddziaływać z niektórymi lekami, w tym lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, hiperkortykozy, niewydolności nadnerczy, czy chorób serca. Stosowanie triamcinolone acetonide może zwiększyć ryzyko wrzodów żołądka lub krwawień z przewodu pokarmowego u osób przyjmujących jednocześnie niesterydowe leki przeciwzapalne. Konieczna jest konsultacja lekarska przed rozpoczęciem stosowania leku zawierającego triamcinolone acetonide.

Triamcinolone acetonide - skutki uboczne

Podobnie jak inne leki, triamcinolone acetonide może powodować niepożądane skutki uboczne. Należą do nich m.in.: podrażnienie skóry, wysypka, swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie, uczucie napięcia skóry. W przypadku stosowania preparatów do oczu mogą wystąpić takie objawy jak zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, podwojenie widzenia. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

krem
(10 mg+1,1 mg)/g - tuba 15 g

Preparat do stosowania miejscowego. Azotan ekonazolu - lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna triazolu, o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity drożdż...

aerozol na skórę, zaw.
(23,12 mg+0,58 mg)/g - 17,3 g

Preparat złożony zawierający tetracyklinę i triamcynolon. Tetracyklina - antybiotyk o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Triamcynolon - kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeci...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl