🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Turpentine oil

Turpentine oil - wskazania

Turpentine oil, czyli olejek terpentynowy, jest produktem pochodzenia naturalnego o szerokim zakresie zastosowań w medycynie. Ze względu na silne właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe powszechnie stosowany jest do łagodzenia dolegliwości związanych z reumatyzmem, bólami mięśni oraz stawów. Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji układu oddechowego, np. kaszlu, przeziębienia czy astmy. Olejek terpentynowy służy również jako środek przeciwpasożytniczy.

Turpentine oil - jak stosować, dawkowanie

W przypadku stosowania olejku terpentynowego zewnętrznie, niewielką ilość olejku (1-2 krople) rozciera się na skórze w miejscu bólu lub zapalenia. Stosowanie powinno być ograniczone do 2-3 razy dziennie. Przy stosowaniu doustnym, zaleca się dawkę 1-2 kropli olejku w 200 ml wody, raz na dzień. Przy infekcjach pasożytniczych dawkowanie i sposób stosowania powinien być skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji alergicznych.

Turpentine oil - przeciwwskazania

Olejek terpentynowy jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na terpentynę lub inne składniki preparatów zawierających tę substancję. Nie powinien być stosowany u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u osób ze schorzeniami nerek czy wątroby.

Turpentine oil - interakcje z lekami

Olejek terpentynowy może oddziaływać z niektórymi lekami, takimi jak antykoagulanty (lekami przeciwzakrzepowymi), wzmagając ich działanie i zwiększając ryzyko krwawienia. Również niektóre leki przeciwbólowe czy przeciwpasożytnicze mogą mieć zwiększoną skuteczność podczas równoczesnego stosowania z olejkiem terpentynowym, co może prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych.

Turpentine oil - skutki uboczne

Najczęściej spotykane skutki uboczne po zastosowaniu olejku terpentynowego to zaczerwienienie, pieczenie czy łuszczenie skóry. Mogą pojawiać się również reakcje alergiczne. Dawki większe od zalecanych mogą prowadzić do wystąpienia nudności, wymiotów, bólów brzucha czy biegunek. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek działań niepożądanych niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem czy farmaceutą.

Leki zawierające tę substancję

krem
- tuba 67 g

Salicylan metylu działa miejscowo przeciwzapalnie. Olejek eukaliptusowy i terpentynowy rozszerzają obwodowe naczynia krwionośne, wywołując miejscowe przekrwienie tkanek i uczucie rozgrzania. Mentol dz...

maść
- tuba 50 g

Stosowany miejscowo jad żmii działa drażniąco i przeciwbólowo, po wchłonięciu aktywuje mechanizmy obronne organizmu. Maść zawiera również składniki powodujące łagodny terapeutyczny odczyn zapalny, dzi...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl