PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sodium citrate

Na podstawie przykładowego zadania, generuję opis dla substancji czynnej Sodium citrate (cytrynian sodu).

Sodium citrate - wskazania

Substancją czynną Sodium Citrate (Cytrynian Sodu) spotkać można w wielu lekach dostępnych na rynku, głównie z powodu jego skuteczności jako bufora kwasowo-zasadowego w ustroju. Wykorzystywany jest powszechnie w terapii przeciwmiażdżycowej. Jest stosowany również jako działający powierzchownie lek alkaliczny, łagodzący podrażnienia i wykorzystywany w płukankach ust i gardła oraz w problemach trawiennych, szczególnie do neutralizowania kwasów żołądkowych i pomocy w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego.

Sodium citrate - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie cytrynianu sodu zależy od jego zastosowania i powinno wynikać z zaleceń lekarza lub farmaceuty. W większości przypadków, zaleca się przyjęcie jednej do dwóch tabletek, rozpuszczonych w szklance wody, po posiłkach i przed snem. Niezwykle istotne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż może to prowadzić do rozregulowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Sodium citrate - przeciwwskazania

Cytrynian sodu nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którekolwiek składniki preparatu. Ze względu na możliwość zmiany pH krwi, cytrynian sodu powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością serca, nerkami lub ciężką cukrzycą.

Sodium citrate - interakcje z lekami

Cytrynian sodu może wpływać na działanie innych leków, więc jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego stosowania leków kwasiczych. Substancja ta może również wpływać na skuteczność leków zawierających lit, blokerów wapnia, antybiotyków aminoglikozydowych czy metotreksatu.

Sodium citrate - skutki uboczne

Mimo swojej skuteczności i powszechnego stosowania, cytrynian sodu może powodować skutki uboczne. Do najczęstszych zalicza się nudności, wymioty, bóle brzucha oraz zaburzenia elektrolitowe. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

granulat do sporz. roztw. doustnego
- 220 g

Działanie preparatu polega na doprowadzeniu moczu do wartości pH 6,4-6,8, przez co kwas moczowy i jego sole nie krystalizują, a powstałe w drogach moczowych złogi ulegają wtórnemu rozpuszczeniu.

Clensia

, , , , , ,

proszek do sporz. roztw. doustnego
- 8 saszetek

Lek przeczyszczający działający osmotycznie. Główny mechanizm działania leku polega na działaniu osmotycznym substancji makrogol 4000 (glikol polietylenowy), siarczanu sodu oraz cytrynianów, które pro...

roztw. doodbyt.
(4,465 g+0,0645 g+0,45 g)/5 ml - 4 poj. x 5 ml

Cytrynian sodu działa zmiękczająco na twardą masę kałową dzięki wnikaniu w jej głąb i uwalnianiu związanej wody. Laurylosulfooctan sodu poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu, natomiast...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl