Atropine sulphate
Atropine Sulphate - Wskazania
Atropine Sulphate to substancja czynna, której działanie polega na zablokowaniu działania acetylcholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przewodzenie impulsów nerwowych. W medycynie jest wykorzystywana przede wszystkim jako lek rozszerzający źrenice, ułatwiający badania okulistyczne. Stosuje się go także w leczeniu niektórych schorzeń układu pokarmowego, takich jak nadmierna motoryka jelit.
Atropine Sulphate – Jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Atropine Sulphate jest ściśle indywidualne i zależy od konkretnej sytuacji klinicznej oraz odpowiedzi organizmu pacjenta na leczenie. Zazwyczaj, dla dorosłych pacjentów, początkowa dawka to 400-600 μg na dobę, podzielone na dwie lub trzy dawki. Przedawkowanie może prowadzić do licznych powikłań, dlatego też dawkę zawsze powinien ustalić lekarz.
Atropine Sulphate – Przeciwwskazania
Atropine Sulphate nie powinno być stosowane u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję, a także u osób cierpiących na jaskrę. Ponadto, ważne jest ostrożne stosowanie Atropine Sulphate u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, chorobą wieńcową, niewydolnością nerek lub wątroby oraz u pacjentów w podeszłym wieku.
Atropine Sulphate – Interakcje z lekami
Atropine Sulphate może wchodzić w interakcję z wieloma lekami. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki antycholinergiczne, beta-adrenolityki, leki przeciwarytmiczne oraz leki z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy. Zawsze informuj lekarza o wszystkich lekach, które są obecnie stosowane, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niekorzystnych interakcji lekowych.
Atropine Sulphate – Skutki uboczne
Potencjalne skutki uboczne stosowania Atropine Sulphate to suchość w ustach, zawroty głowy, kołatanie serca, zaparcia, rozmazane widzenie oraz trudności z oddawaniem moczu. W przypadku wystąpienia powyższych, jak również jakichkolwiek innych niepokojących objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Leki zawierające tę substancję
0,5 mg/ml - 10 amp. 1 ml
Konkurencyjny antagonista receptorów muskarynowych w obrębie układu przywspółczulnego. Działa na receptory występujące w gruczołach zewnątrzwydzielniczych, mięśniach gładkich, mięśniu sercowym i OUN....
10 mg/ml - but. 5 ml
Atropina jest lekiem cholinolitycznym. Hamuje konkurencyjnie receptory muskarynowe zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe (przenika przez barierę krew - mózg). Działa rozkurczająco na mięśniówkę gładką prz...
,
2,5 mg+25 µg - 20 szt.
Lek hamujący perystaltykę jelit. Difenoksylat jest analogiem morfiny pozbawionym działania przeciwbólowego. W wyniku oddziaływania na receptory opioidowe w ścianie jelita, difenoksylat zmniejsza dział...