Zakraplanie oczu

Zapalenie spojówek. Sprawdź jak je leczyć i kiedy skonsultować się z lekarzem!

Total
0
Shares

Zapalenie spojówek, znane również jako “różowe oko“, to powszechne schorzenie, które dotyka miliony osób na całym świecie. To zapalenie błony śluzowej oka, zwanej spojówką. Może być spowodowane przez różnorodne czynniki, w tym infekcje wirusowe i bakteryjne, reakcje alergiczne czy długotrwałe narażenie na czynniki drażniące.

Sprawdź jak rozpoznać pierwsze symptomy i najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek? Jak można je skutecznie leczyć? Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to stan zapalny spojówki, czyli przezroczystej błony śluzowej pokrywającej przednią część gałki ocznej oraz wewnętrzną powierzchnię powiek. Spojówka pełni kluczową rolę w ochronie i nawilżaniu oka poprzez produkcję śluzu i łez, a jej zapalenie może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia oraz uczucia dyskomfortu.

Zapalenie spojówek może wystąpić w jednym lub obu oczach i często jest wywołane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, choć alergie i różne czynniki środowiskowe także mogą być jego przyczyną.

Stan ten jest zwykle łagodny i samoograniczający się, ale może być zaraźliwy, szczególnie w przypadku postaci wirusowej i bakteryjnej. W zależności od przyczyny, leczenie może różnić się od prostych środków łagodzących, przez leki przeciwalergiczne, aż po antybiotyki w przypadku bakteryjnych infekcji. Ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować rodzaj zapalenia spojówek, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek może być wywołane przez różne czynniki, w tym:

 • Infekcje wirusowe – najczęstsza przyczyna, często związana z przeziębieniami.
 • Infekcje bakteryjne – te wymagają zwykle interwencji antybiotykowej.
 • Alergie – pyłki, kurz i inne alergeny mogą prowadzić do alergicznego zapalenia spojówek.
 • Czynniki środowiskowe – dym, chlor w basenach, a nawet zanieczyszczone powietrze, mogą drażnić oczy.

Jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Rozpoznanie zapalenia spojówek zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego oraz badania klinicznego. Lekarz zwraca uwagę na takie symptomy jak zaczerwienienie oczu, obrzęk, wydzielina, ból, pieczenie, swędzenie oraz uczucie obecności ciała obcego. Ważne jest ustalenie, czy objawy występują w jednym czy w obu oczach oraz czy pacjent miał niedawno kontakt z osobami cierpiącymi na podobne dolegliwości, co może sugerować zakaźny charakter choroby.

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek?

Objawy zapalenia spojówek mogą być dość charakterystyczne:

 • zaczerwienienie białek oczu
 • swędzenie i pieczenie
 • zwiększona ilość łez lub wydzielina z oczu
 • wrażenie obecności ciała obcego w oku, np. piasku

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Leczenie zapalenia spojówek zależy od jego przyczyny, a strategia terapeutyczna musi być dostosowana do konkretnego rodzaju infekcji, alergii lub czynnika drażniącego. Poniżej znajduje się szczegółowy opis leczenia zapalenia spojówek z uwzględnieniem substancji czynnych i leków na receptę.

1. Infekcje wirusowe

Zapalenie spojówek wywołane przez wirusy zwykle jest samoograniczające się i często nie wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Wspierające metody leczenia obejmują:

 • Okłady: Ciepłe lub zimne kompresy stosowane kilka razy dziennie mogą pomóc zmniejszyć opuchliznę i podrażnienie.
 • Sztuczne łzy: Dostępne bez recepty, mogą łagodzić objawy przez nawilżanie oczu.

W cięższych przypadkach, gdy zapalenie spojówek jest wywołane przez specyficzne wirusy, takie jak wirus opryszczki, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych w formie maści lub kropli, np. acyklowir.

2. Infekcje bakteryjne

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, leczenie zwykle obejmuje stosowanie antybiotyków:

 • Krople do oczu: Najczęściej przepisywane zawierają substancje takie jak tobramycyna, erytromycyna lub moksyfloksacyna.
 • Maści do oczu: Zawierające antybiotyki takie jak tetracyklina lub chloramfenikol mogą być stosowane, zwłaszcza na noc, aby zapewnić długotrwałe działanie leku.

3. Alergie

Alergiczne zapalenie spojówek wymaga eliminacji alergenu i może być leczone za pomocą:

 • Krople antyhistaminowe: Takie jak olopatadyna, azelastyna lub ketotifen, które pomagają zmniejszyć świąd i zaczerwienienie.
 • Stabilizatory mastocytów: Krople do oczu, np. nedokromil sodu lub lodoxamid, które zapobiegają uwalnianiu substancji powodujących alergie.
 • Krople z kortykosteroidami: W przypadkach ciężkich, przewlekłych alergii, lekarz może przepisać krople zawierające sterydy, takie jak loteprednol lub flumetolon.

4. Czynniki środowiskowe

Jeśli przyczyną zapalenia spojówek są czynniki środowiskowe, takie jak dym, kurz czy chlór, kluczowe będzie unikanie tych drażniących substancji oraz częste płukanie oczu za pomocą łagodnych, sztucznych łez.

Co zrobić, gdy zapalenie spojówek nie przechodzi?

Jeśli dotychczasowe leczenie zapalenia spojówek nie przynosi efektów, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli stosujesz leki bez recepty, możesz potrzebować silniejszych preparatów wydawanych na receptę.

Potrzebujesz porady w sprawie zapalenia spojówek?

Masz dodatkowe pytania dotyczące leczenia lub potrzebujesz e-recepty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like