PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Tocilizumab

Tocilizumab – wskazania

Tocilizumab jest lekiem z grupy przeciwciał monoklonalnych, jest stosowany do leczenia szereg stanów związanych z zapaleniem, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów (RA), ciężkiego zespołu cytokinowego oraz toczenia choroby Castleman. Znajduje zastosowanie również w leczeniu dzieci i młodzieży dotkniętych młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (JIA) oraz dorosłych z olbrzymiokomórkowym zapaleniem naczyń. Lek Tocilizumab działa poprzez blokowanie działania interleukiny-6, cytokiny odgrywającej kluczową rolę w procesach zapalnych.

Tocilizumab – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Tocilizumabu zależy od konkretnej choroby, masy ciała pacjenta oraz odpowiedzi na leczenie. Zazwyczaj podawany jest dożylnie, raz na 2 do 4 tygodnie przy RA, lub podskórnie, co tydzień lub co 2 tygodnie przy JIA. Lekarz prowadzący powinien dostosować dawkowanie na podstawie odpowiedzi na leczenie i tolerancji leku. Należy pamiętać, że Tocilizumab jest lekiem, którego nie należy samodzielnie przerywać lub zmieniać schematu dawkowania bez konsultacji z lekarzem.

Tocilizumab – przeciwwskazania

Tocilizumab nie powinien być stosowany u osób z ciężkimi infekcjami, takimi jak gruźlica czy sepsa, udokumentowaną nadwrażliwością na składniki leku, ciężką niewydolnością wątroby oraz u ciężarnych i karmiących kobiet. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest aktywny proces nowotworowy. Wszystkie przeciwwskazania powinny zostać dokładnie ocenione przez lekarza prowadzącego przed rozpoczęciem terapii Tocilizumabem.

Tocilizumab – interakcje z lekami

Tocilizumab może interakcji z wieloma innymi lekami, w tym lekami przeciwcukrzycowymi, statynami oraz niektórymi lekami przeciwbakteryjnymi. Może to prowadzić do zmienności stężenia leku w osoczu (zarówno zwiększenia, jak i obniżenia). Wszystkie możliwe interakcje powinny być dokładnie omówione z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem terapii.

Tocilizumab – skutki uboczne

Stosowanie Tocilizumabu wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań ubocznych. Do najczęstszych należą infekcje dróg oddechowych, biegunka, wysokie ciśnienie krwi, bóle głowy, nudności, wymioty i zmiany laboratoryjne takie jak podwyższone poziomy cholesterolu, transaminaz czy neutropenia. Rzadziej obserwowane są poważne działania niepożądane, takie jak perforacja przewodu pokarmowego czy ciężkie zakażenia. Zawsze należy zgłosić wszelkie niepożądane działania leku lekarzowi prowadzącemu.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz. podsk.
162 mg/0,9 ml - 4 amp.-strzyk.

Rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne podklasy immunoglobuliny G1 (IgG1), skierowane przeciwko ludzkim rozpuszczalnym, jak i związanym z błonami komórkowymi receptorom interleukiny 6. H...

konc. do sporz. roztw. do inf.
20 mg/ml - 4 fiolki 4 ml

Rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne podklasy immunoglobuliny G1 (IgG1), skierowane przeciwko ludzkim rozpuszczalnym, jak i związanym z błonami komórkowymi receptorom interleukiny 6. H...

konc. do sporz. roztw. do inf.
20 mg/ml - fiolka 4 ml

Rekombinowane humanizowane przeciwciało monoklonalne podklasy immunoglobuliny G1, skierowane przeciwko ludzkim rozpuszczalnym, jak i związanym z błonami komórkowymi receptorom interleukiny 6. Tocilizu...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl