PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sorbitol

Sorbitol - wskazania

Sorbitol, zwany także glukozytem, jest organicznym związkiem chemicznym, zaliczanym do grupy alkoholi cukrowych. W medycynie jest stosowany jako środek przeczyszczający, zapobiegający zaparciom. Pomaga w równowadze płynowej organizmu poprzez utrzymanie właściwego poziomu wody. Ponadto, jako substancja osmotycznie czynna, jest wykorzystywany w diagnostyce chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ze względu na słodki smak, Sorbitol bywa też używany jako substytut cukru.

Sorbitol - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Sorbitolu zależy od konkretnej dolegliwości i wieku pacjenta. Ogólnie, dawkowanie dla dorosłych w przypadku zaparć oscyluje w granicach 15-30g na dobę. W przypadku dzieci dawka jest zwykle mniejsza i dostosowana do masy ciała malucha. Przy jego pomocy przeprowadza się testy diagnostyczne, takie jak badanie wątroby, gdzie dawka wynosi co najmniej 0,5g na kilogram masy ciała. Lek powinien być zawsze zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce.

Sorbitol - przeciwwskazania

Sorbitol nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję zawartą w leku. Przeciwwskazaniem jest też niewydolność serca, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, cukrzyca oraz krwawienia żołądkowo-jelitowe. Z uwagi na zawartość sorbitolu, lek ten nie powinien być stosowany u osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Sorbitol - interakcje z lekami

Sorbitol może wpływać na działanie innych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe, niektóre antybiotyki czy leki na cukrzycę. Dlatego, przed zażyciem leku zawierającego Sorbitol, konieczne jest powiadomienie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i bez recepty. Należy szczególnie uważać na interakcje sorbitolu z lekami zawierającymi fruktozę.

Sorbitol - skutki uboczne

Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi Sorbitolu są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, wzdęcia czy biegunka. Mogą pojawić się również nudności i wymioty. W przypadku wystąpienia powyższych, lub innych niepokojących objawów, powinno się skontaktować z lekarzem. W sytuacji przedawkowania Sorbitolu mogą wystąpić objawy zaburzeń elektrolitowych, takie jak osłabienie, drgawki czy zaburzenia rytmu serca.

Leki zawierające tę substancję

roztw. doodbyt.
(4,465 g+0,0645 g+0,45 g)/5 ml - 4 poj. x 5 ml

Cytrynian sodu działa zmiękczająco na twardą masę kałową dzięki wnikaniu w jej głąb i uwalnianiu związanej wody. Laurylosulfooctan sodu poprawia właściwości zwilżania i przenikania roztworu, natomiast...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl