PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Nimodipine

Nimodipine - Wskazania

Nimodipina to substancja czynna, której główne zastosowanie wiąże się z leczeniem i zapobieganiem powikłań neurologicznych wynikających z krwawienia podpajęczynówkowego, stanu spowodowanego pęknięciem tętniaka w mózgu. Lek na bazie nimodipiny jest używany także w celach prewencyjnych w przypadku ischemicznego udaru mózgu. Należy do grupy blokerów kanałów wapniowych wykazujących swoje działanie na naczynia krwionośne mózgu.

Nimodipine - jak stosować, dawkowanie

Nimodipinę stosuje się doustnie, zwykle co 4 godziny. Jest ona dostępna w postaci tabletek oraz kapsułek. Dawkowanie leku jest indywidualne dla każdego pacjenta i jest ustalane przez lekarza prowadzącego. Zwykle dawka wynosi od 30 do 60 mg co 4 godziny, jednak nie powinna przekroczyć 360mg na dobę. Szczegółowy schemat dawkowania powinien ustalić lekarz.

Nimodipine - przeciwwskazania

Stosowanie nimodipiny jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na nimodipinę lub jakikolwiek inny składnik, z którym jest formułowany lek. Przeciwwskazaniem jest także ciężka niewydolność wątroby. Wykazano, że nimodipina może oddziaływać z alkoholem, zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków z grupy inhibitorów enzymu CYP3A4.

Nimodipine - interakcje z lekami

Kilka leków może wpływać na działanie nimodipiny, takie jak antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna), leki na grzybicę (np. flukonazol), HIV / AIDS leki (np. ritonawir), leki na bóle (np. fentanyl) oraz leki na zmniejszenie cholesterolu (np. simwastatyna). Wszystkie wymienione leki wpływają na enzym CYP3A4, który jest odpowiedzialny za metabolizm nimodipiny. Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Nimodipine - skutki uboczne

Pieższe skutki uboczne stosowania nimodipiny obejmują zawroty głowy, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, zaczerwienienie skóry, nudności, ból brzucha, bóle głowy i zmęczenie. Rzadziej wspomina się o zaburzeniach w funkcjonowaniu wątroby. W przypadku wystąpienia cięższych skutków ubocznych, takich jak problemy z oddychaniem, szum w uszach, obrzęk nóg lub stóp, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do inf.
0,2 mg/ml - 5 flakonów 50 ml

Selektywny antagonista wapnia, pochodna 1,4-dihydropirydyny. Nimodypina hamuje napływ jonów wapnia do komórek mięśni  gładkich i w ten sposób hamuje skurcz mięśni gładkich ścian naczyniowych. Wyk...

tabl. powl.
30 mg - 100 szt.

Nimodypina jest pochodną 1,4-dihydropirydyny, należącą do grupy antagonistów wapnia. Proces skurczu komórek mięśni gładkich zależy od jonów wapnia, które napływają do tych komórek w czasie depolaryzac...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl