PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Flunarizine

Flunarizyna - wskazania

Flunarizyna to substancja czynna o działaniu przeciwdrgawkowym i uspakajającym, często stosowana w terapii profilaktycznej migreny. Wskazania do stosowania flunarizyny obejmują również: zaburzenia równowagi, zaburzenia krążenia obwodowego, zaburzenia neurologiczne związane z niedokrwieniem mózgu oraz zawroty głowy. Warto podkreślić, że dawkowanie i sposób zastosowania flunarizyny powinien być zawsze indywidualnie dostosowany do stanu pacjenta i zalecony przez lekarza.

Flunarizyna - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie flunarizyny zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i zazwyczaj waha się od 5 mg do 10 mg dziennie. Substancję tę zwykle przyjmuje się raz dziennie, preferowane jest stosowanie jej wieczorem. W przypadku terapii migreny, regularne przyjmowanie leku przez 3-6 miesięcy jest zalecane w celu oceny skuteczności leczenia. Ważne jest, aby pacjent nie przerywał terapii bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Flunarizyna - przeciwwskazania

Flunarizyna jest przeciwwskazana u pacjentów z uczuleniem na substancję czynną czy którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Nie powinna być również stosowana u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby oraz depresją kliniczną. Przeciwwskazaniem jest również współistniejące leczenie inhibitorami MAO lub lekami przeciwdepresyjnymi. Nie zaleca się stosowania flunarizyny u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu lub dziecka.

Flunarizyna - interakcje z lekami

Flunarizyna może oddziaływać z innymi lekami, włączając w to leki przeciwdrgawkowe, stabilizujące nastrój, przeciwhistaminowe, a także leki zmniejszające ciśnienie krwi. W przypadku flunarizyny interakcje mogą również wystąpić z alkoholem, co może potęgować działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe leku. W razie równoczesnego przyjmowania innych leków, pacjent powinien skonsultować ten fakt z lekarzem.

Flunarizyna - skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne flunarizyny obejmują senność, depresję, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia, wzrost masy ciała, reakcje alergiczne na skórze, wzmożone pocenie się, ból miesiączkowy, problemy z zasypianiem bądź utrzymywaniem snu i senność. Każda osoba reaguje indywidualnie na leki, a wymienione skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdego pacjenta. W przypadku wystąpienia powyższych lub innych niepokojących objawów, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
5 mg - 30 szt.

Antagonista wapnia. Hamuje napływ jonów wapnia do wnętrza komórek. Działa spazmolityczne na mięśnie gładkie ścian, głównie drobnych naczyń krwionośnych oraz zapobiega ich skurczom. Chroni komórki nerw...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl