Fampridine
Famprydyna - wskazania
Famprydyna jest substancją czynną, znaną również jako 4-Aminopirydyna, wykorzystywaną w lekach przeznaczanych dla osób cierpiących z powodu stwardnienia rozsianego (SM). Substancja ta działa poprzez blokowanie kanałów potasowych na powierzchni uszkodzonych włókien nerwowych, co z kolei pomaga w poprawie przewodzenia impulsów nerwowych. Stosowanie Famprydyny może znacznie polepszyć zdolność pacjenta do chodzenia w przypadku stwardnienia rozsianego.
Famprydyna - jak stosować, dawkowanie
Optimum terapeutyczne dawki Famprydyny mogą być różne, a dawkę tę powinien ustalić lekarz. Najczęściej jednak pacjenci przyjmują jedną tabletkę (10 mg) dwa razy dziennie, z odstępem około 12 godzin. Lek nie powinien być przyjmowany w większej ilości niż przepisana, ponieważ może to prowadzić do drgawek. Ważne jest, by nie gryźć, ani nie kruszyć tabletek, które są przeznaczone do połykania.
Famprydyna - przeciwwskazania
Famprydyna nie powinna być stosowana u pacjentów z nadwrażliwością na którąkolwiek substancję leku, a także w przypadku niewydolności nerek. Przeciwwskazaniem jest też jednoczesne stosowanie leków, które hamują procesy metabolizmu Famprydyny w organizmie, takie jak Selegilina, Mukolityki (np. Bromheksyna) czy Fluorochinolony (lek przeciwbakteryjny).
Famprydyna - interakcje z lekami
Famprydyna może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak Ciprofloksacyna, Metformina, czy Ranolazyna, co można przypisać wspólnemu wpływowi na system transportowy OCT2 w organizmie. Z tego względu niezbędne jest powiadomienie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza w kwestii jednoczesnego przyjmowania różnych leków.
Famprydyna - skutki uboczne
Wśród skutków ubocznych przyjmowania Famprydyny najczęściej można doświadczyć infekcji dróg moczowych i bezsenności. Możliwe są również bóle głowy, zawroty głowy, nudności, biegunka, drgawki i trudności w oddychaniu. Wszystkie skutki uboczne powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu. Częstość występowania i nasilenie skutków ubocznych mogą być różne dla różnych pacjentów.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 28 szt.
Famprydyna blokuje kanały potasowe. Poprzez blokowanie kanałów potasowych ogranicza przepływ jonowy przez te kanały, przedłużając w ten sposób okres repolaryzacji i wzmacniając powstawanie potencjałów...