Eletriptan
Eletriptan - wskazania
Eletriptan jest specyficznym i wysoce selektywnym antagonistą receptora serotoninowego 5-HT1B/1D. Jego główną wskazaniem jest leczenie ostrej fazy migreny. Eletriptan to skuteczne rozwiązanie zarówno dla osób doświadczających łagodnej, jak i średniej lub mocnej migreny. Lek jest szczególnie polecany do krótkoterminowego leczenia migren z aurą lub bez aury, a także w przypadku nawracającej migreny. Dotychczasowe badania potwierdzają skuteczność eletriptanu w doraźnym leczeniu ataków migreny.
Eletriptan - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie eletriptanu zależy od nasilenia migreny oraz indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Zwykle zaleca się jednorazowe spożycie dawki o mocy 20-40mg. W przypadku, gdy migrena nie cofa się lub wraca, dawkę można powtórzyć, zachowując jednak minimalny odstęp czasu co najmniej 2 godziny między dawkami. Maksymalna dozwolona dawka dobowna to 80mg. Pamiętać należy, że lek należy zażywać jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny.
Eletriptan - przeciwwskazania
Eletriptanu nie powinny stosować osoby uczulone na którąkolwiek substancję zawartą w środku. Jest również przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek lub wątroby, zespołem sercowym oraz pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Oprócz tego, lek jest przeciwwskazany u osób, które ostatnio przyjmowały inne leki przeciwmigrenowe oraz leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO).
Eletriptan - interakcje z lekami
Eletriptan nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwmigrenowymi, jak np. ergotamina. Nie zaleca się także łączenia go z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy IMAO. Eletriptan może wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi oraz lekami na HIV/AIDS. W przypadku stosowania którychkolwiek z tych leków, zawsze należy skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.
Eletriptan - skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, eletriptan może wywołać skutki uboczne. Najczęściej zaobserwowane to: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, uczucie duszności, problemy z trawieniem. W rzadkich przypadkach mogą też wystąpić objawy uczulenia, takie jak wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
40 mg - 2 szt.
Selektywny agonista naczyniowego receptora 5-HT1B i neuronalnego receptora 5-HT1D. Wykazuje duże powinowactwo do receptora 5-HT1F oraz umiarkowane powinowactwo do rece...