PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Diclofenac

Diclofenac - wskazania

Diclofenac jest nesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu analgetycznym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Szczególnie skuteczny jest w łagodzeniu bólów o charakterze zapalnym lub pochodzenia reumatycznego. Często stosowany jest w leczeniu chorób reumatycznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czy też w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Wskazania do stosowania obejmują także bóle mięśniowo-szkieletowe, takie jak ból pleców, rwa kulszowa, ból po urazie i ból po zabiegu chirurgicznym.

Diclofenac – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Diclofenacu zależy od spektrum choroby oraz stanu pacjenta i ustalane jest przez lekarza prowadzącego. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat zwykle stosują 75-150 mg Diclofenacu na dobę, podzielone na 2-3 dawki. Dawkę należy przyjmować z pozycji siedzącej lub stojącej, popijając dużą ilością płynu. Lek należy przyjmować bezpośrednio po posiłku, co minimalizuje ryzyko działań niepożądanych.

Diclofenac - przeciwwskazania

Stosowanie Diclofenacu jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazane jest także u pacjentów z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, krwawieniami z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów z astmą, polipami nosa, obrzękami czy pokrzywką. Ze względu na ryzyko uszkodzenia nerek i wątroby, Diclofenacu nie powinni przyjmować również pacjenci z ciężką niewydolnością tych organów.

Diclofenac - interakcje z lekami

Diclofenac może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może zwiększać ryzyko działań niepożądanych lub zmniejszać skuteczność terapii. Szczególną ostrożność należy zachować stosując Diclofenac razem z lekami takimi jak: leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwcukrzycowe, leki moczopędne, kortykosteroidy, leki przeciwnadciśnieniowe i inne NLPZ.

Diclofenac - skutki uboczne

Diclofenac może wywołać skutki uboczne zarówno ze strony przewodu pokarmowego, jak i układu krążenia. Często obserwuje się objawy dyspeptyczne, takie jak ból brzucha, nudności, wymioty, zgagę, utratę apetytu. Długotrwałe stosowanie Diclofenacu może prowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy. Rzadziej występuje ból głowy, zawroty głowy, senność, depresja, bóle mięśniowych i stawów, obrzęki, wysypki skórne. Ważne jest dokładne monitorowanie stanu pacjenta podczas leczenia.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do płukania j. ustnej i gardła
0,74 mg/ml - but. 150 ml

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), będący inhibitorem cyklooksygenazy, enzymu szlaku syntezy prostaglandyn. Podczas stosowania miejscowego w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła...

roztw. do płukania j. ustnej i gardła
0,74 mg/ml - but. 200 ml

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego w jamie ustnej o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandyn...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl