Darifenacin
Darifenacyna – wskazania
Darifenacyna jest substancją czynną w lekach stosowanych w terapii przewlekłej choroby nerek. Jest to lek przeciwmuskarynowy, który działa przez blokowanie pewnych receptorów w pęcherzu moczowym, co działa na zmniejszenie niewygodnego potrzebne częstego, pilnego lub niekontrolowanego oddawania moczu, znanego jako nadreaktywny pęcherz. Leki zawierające darifenacynę są zazwyczaj wskazane dla dorosłych odczuwających sympotmy związane z nadaktywnym pęcherzem moczowym.
Darifenacyna – jak stosować, dawkowanie
Zalecane początkowe dawkowanie darifenacyny wynosi 7,5 mg raz dziennie. Jeżeli to jest nieskuteczne, dawkę można zwiększyć do 15 mg raz dziennie. Lek należy połknąć w całości z wodą, a przyjmować można go niezależnie od posiłków. Zmniejszenie dawki może być rozważane w przypadku wystąpienia niepożądanych efektów. Wszelkie zmiany dawkowania powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Darifenacyna – przeciwwskazania
Darifenacyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nietolerancją na darifenacinę lub jakiekolwiek składniki leku. Dodatkowo, jest ona przeciwwskazana u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, z zachowaniem ostrożności u tych z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby. Darifenacyna nie powinna być stosowana u osób z nieleczonym jaskrą zamkniętego kąta, a także u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Darifenacyna – interakcje z lekami
Darifenacyna może wchodzić w interakcje z niektórymi innymi lekami, co może wpływać na sposób jej działania lub zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W szczególności leki przeciwnowotworowe, przeciwdepresyjne, przeciwarytmiczne oraz niektóre antybiotyki mogą interakować z darifenacyną. Zawsze warto poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem terapii darifenacyną.
Darifenacyna – skutki uboczne
Podczas stosowania darifenacyny mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Najczęściej zgłaszane są: suchość w jamie ustnej, zaparcia, ból brzucha i nudności. Niektóre osoby mogą doświadczyć również objawów takich jak ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, niepokój ,zmęczenie lub dyspepsja. Wszelkie niepokojące skutki uboczne powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
7,5 mg - 28 tabl.
Selektywny antagonista receptorów muskarynowych M3 (M3SRA) in vitro. Receptor M3 jest głównym podtypem kontrolującym skurcze mięśni pęcherza moczowego. Nie wiadomo czy selektywność w...