🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Acenocoumarol

Acenocoumarol – wskazania

Acenocoumarol jest składnikiem ontykoagulantów, czyli leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych. Używany jest przede wszystkim w leczeniu lub zapobieganiu chorobom zakrzepowo-zatorowym, takim jak zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna oraz udare mózgu wywołanym przez zakrzepicę. Stosowany może być także na przykład w leczeniu migotania przedsionków czy po wszczepieniu sztucznych zastawek serca.

Acenocoumarol – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Acenocoumarolu jest indywidualne dla każdego pacjenta i zależy od odpowiedzi organizmu na leczenie. Lek podaje się doustnie, najczęściej raz na dobę. Stężenie leku w organizmie kontrolowane jest za pomocą badania krwi, które nazywane jest testem INR. W przypadku przewlekłego stosowania, badanie INR przeprowadza się zazwyczaj co 2-4 tygodnie, choć częstość może być zindywidualizowana.

Acenocoumarol – przeciwwskazania

Acenocoumarol jest przeciwwskazany u osób z nadmiernym ryzykiem krwawienia, na przykład w przypadku chorób krwotocznych, nadciśnienia tętniczego niekontrolowanego lekami czy wrzodziejących chorób przewodu pokarmowego. Nie powinien być stosowany również u osób z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby. Jest przeciwwskazany w ciąży, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze.

Acenocoumarol – interakcje z lekami

Acenocoumarol może interakcjonować z wieloma lekami, wpływając na zmianę swojego działania. Przykładowo, leki takie jak aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre antybiotyki, czy leki przeciwgrzybicze mogą zwiększać działanie Acenocoumarolu, zwiększając ryzyko krwawienia. Przy każdorazowym rozpoczęciu nowego leczenia, warto skonsultować z lekarzem możliwość interakcji z Acenocoumarolem.

Acenocoumarol – skutki uboczne

Najważniejszym skutkiem ubocznym stosowania Acenocoumarolu jest zwiększone ryzyko krwawienia. Mogą to być zarówno drobne podbiegnięcia krwawe, jak i poważne krwawienia z przewodu pokarmowego czy mózgu. Ponadto, mogą wystąpić reakcje alergiczne na lek, objawiające się na przykład wysypką skórną. Rzadziej obserwuje się ubytek masy ciała, nudności, ból brzucha czy zaburzenia czynności wątroby.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
1 mg - 60 szt.

Syntetyczna pochodna hydroksykumaryny działająca przeciwzakrzepowo, antagonista witaminy K. Zaburza reakcję γ-karboksylacji zależnych od wit. K czynników krzepnięcia: II (protrombiny), VII, IX i...

tabl.
4 mg - 20 szt.

Lek przeciwzakrzepowy, pochodna kumaryny o działaniu antagonistycznym do witaminy K. Hamuje koagulację poprzez zmniejszenie aktywności reduktazy epoksydowej witaminy K i późniejsze zmniejszenie &gamma...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl