Potassium citrate
Potasowy cytrynian (Potassium citrate) - wskazania
Potassium citrate, znany jako wodorowęglan potasu, jest używany medycznie w celu zmniejszenia kwasowości moczu, a tym samym umożliwia trawienie dużych ilości alkalicznego środowiska. Jest to szczególnie stosowane w leczeniu nawracających kamieni nerkowych i związanej z nimi otyłości kwasicy (jednej z postaci kwasicy metabolicznej). Lek jest również pomocny w utrzymaniu poziomu potasu w organizmie, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i narządów.
Potasowy cytrynian (Potassium citrate) - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Potassium citrate powinno być zawsze ustalone przez lekarza. Zwykle lek jest podawany przyjmowany doustnie, zazwyczaj trzy razy dziennie po posiłku i przed snem. Dawkowanie jest ustalane indywidualnie, na podstawie stężenia pewnych substancji w moczu. Ważne jest regularne wykonanie badania moczu, pozwalającego na monitorowanie skuteczności leczenia.
Potasowy cytrynian (Potassium citrate) - przeciwwskazania
Należy uważnie przeczytać listę przeciwwskazań do stosowania Potassium Citrate. Substancja ta nie powinna być stosowana u osób z nadmiarem potasu we krwi (hiperkaliemia), z niewydolnością nerek, z zatrzymaniem moczu, z chorobą Addissona, z wrzodami żołądka, z chorobą zakrzepowo-zatorową, z niewydolnością serca oraz podczas ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Potasowy cytrynian (Potassium citrate) - interakcje z lekami
Potasowy cytrynian może oddziaływać z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby informować lekarza o wszystkich używanych lekach, zarówno tych na receptę, jak i te bez recepty. Szczególnie istotne jest to w przypadku leków obniżających ciśnienie krwi (ACE), leków moczopędnych (diuretyków), niektórych środków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych oraz suplementów potasu.
Potasowy cytrynian (Potassium citrate) - skutki uboczne
Potassium citrate może powodować pewne skutki uboczne. Wśród najczęstszych z nich znajdują się: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha czy głowy. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Znakami poważniejszych skutków ubocznych mogą być: nienormalny rytm serca, drażliwość, dezorientacja, drętwienie czy skurcze mięśni. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
, ,
- 220 g
Działanie preparatu polega na doprowadzeniu moczu do wartości pH 6,4-6,8, przez co kwas moczowy i jego sole nie krystalizują, a powstałe w drogach moczowych złogi ulegają wtórnemu rozpuszczeniu.
782 mg K+ - 20 saszetek po 3 g
Potas jest głównym kationem płynu wewnątrzkomórkowego i jednym z ważniejszych pierwiastków płynów ustrojowych. Dzięki potasowi mogą zachodzić w organizmie liczne reakcje enzymatyczne i procesy fizjolo...
680 mg - 100 szt.
Preparat zawiera cytrynian potasu, który spełnia rolę inhibitora reakcji tworzenia kamieni nerkowych, w skład których wchodzi wapń. Możliwe jest to dzięki redukcji wysycenia moczu kamieniotwórczymi so...