Epoetin alfa
Epoetin alfa – wskazania
Epoetin alfa jest substancją czynną produkowaną genetycznie, analogiem ludzkiego erytropoetyny. Głównym wskazaniem do stosowania Epoetin alfa jest leczenie anemii spowodowanej przewlekłą niewydolnością nerek u pacjentów dorosłych i pediatrycznych oraz anemii związanej z chemioterapią u pacjentów z nowotworem. Wskazana również do zwiększania ilości czerwonych krwinek oraz zmniejszenia zapotrzebowania na transfuzje krwi przed operacją dużego zakresu u pacjentów z ryzykiem powikłań chirurgicznych.
Epoetin alfa – jak stosować, dawkowanie
Leczenie Epoetin alfa powinno być zainicjowane i prowadzone przez lekarzy z doświadczeniem w leczeniu odpowiednich schorzeń. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stanu klinicznego pacjenta. Zazwyczaj dawka początkowa u dorosłych wynosi 20 jednostek na kilogram masy ciała, podawane trzy razy w tygodniu. Dawkę zwykle zwiększa się stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniej odpowiedzi na leczenie. Lek podaje się podskórnie lub dożylnie.
Epoetin alfa – przeciwwskazania
Epoetin alfa jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na Epoetin alfa lub na którykolwiek z pomocniczych składników leku. Nie powinno być stosowane u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z chorobami serca i niewydolnością nerek.
Epoetin alfa – interakcje z lekami
Epoetin alfa może nasilać działanie leków antykoagulacyjnych, zwiększając ryzyko krwawienia. Kompatybilność Epoetin alfa z innymi lekami nie została w pełni określona, dlatego zaleca się ostrożność przy równoczesnym stosowaniu z innymi lekami, szczególnie tymi wpływającymi na układ krwiotwórczy.
Epoetin alfa – skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, Epoetin alfa może powodować skutki uboczne, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów. Możliwe skutki uboczne to m.in.: reakcje alergiczne, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, zawał serca czy udar mózgu. Jeżeli wystąpi jakikolwiek niepokojący objaw, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
1000 j.m./0,5 ml - 6 amp.-strzyk.
Erytropoetyna jest hormonem glikoproteinowym, wytwarzanym głównie przez nerki w odpowiedzi na niedotlenienie i jest kluczowym regulatorem wytwarzania RBC. Erytropoetyna bierze udział we wszystkich faz...
40000 j.m./ml - 6 amp.-strzyk.
Erytropoetyna jest hormonem glikoproteinowym, wytwarzanym głównie przez nerki w odpowiedzi na niedotlenienie i jest kluczowym regulatorem wytwarzania RBC. Erytropoetyna bierze udział we wszystkich faz...